RSS

niedziela, 30 września 2012

"Akty wiary" Erich Segal

"Historia trójki młodych ludzi, ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast: Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, o zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu. Tim Hogan - porzucony przez ojca, wychowywany przez ciotkę, odnajdzie swój dom w Kościele. Pomimo przyjętych święceń kapłańskich nie będzie w stanie uchronić się przed wielką namiętnością, która rozpali jego duszę. Dan Luria - syn powszechnie szanowanego rabina - zamiast iść w ślady ojca i objąć duchowe przewodnictwo gminy ortodoksyjnych nowojorskich Żydów, złamie jego serce i nie otrzyma przebaczenia. Deborah Luria - wychowywana w pokorze, w imię zakazanej miłości przeciwstawi się rodzinie, wybierając własną drogę do Boga."
Chciałoby się powiedzieć "Krętymi ścieżkami nas prowadzisz Panie".
Przepiękna książka o tradycji żydowskiej i katolickiej, o obyczajach, zwyczajach gmin żydowskich. czytając odkrywałam tajniki wiary żydowskiej. podziwiałam konsekwencję w wychowywaniu młodego pokolenia, przygotowywaniu im ścieżki życiowej. I chociaż to młode pokolenie jak to z młodymi bywa jest butne i niepokorne, to jednak wiara ojców przekazywana z pokolenia na pokolenie wywiera ogromny wpływ na ich życie.
Bardzo podobała mi się Deborah Luria, która wbrew zakazom ojca pokochała goja i za to została zesłana do jeszcze bardziej ortodoksyjnej rodziny żydowskiej. Rzeczywiście kobiety traktowane są tam jako gorsze i przysposobione do bycia tylko żoną i matką i pewnie sama bym się buntowała, to jednak odwaga i determinacja Deborah wywołała we mnie ogromny podziw.
Dan Luria, brat Deborhy, pierworodny syn rabina przez całe życie chciał przypodobać się swojemu wymagającemu ojcu. Naturalną rzeczą wydawało się, ze przejmie schedę po rabinie . Jednak już pod koniec studiów chłopak zdecydował inaczej, odstąpił od wiary, zajął się różnymi interesami, co przysporzyło mu ogromnego majątku, jednak przebaczenia umierającego ojca nie uzyskał. Został wyklęty z rodziny i gminy. Wiele musiał przejść, włącznie z ucieczką przed oskarżeniem o kradzież.Dopiero, gdy na swojej drodze spotkał piękną dziewczynę z bogobojnej rodziny żydowskiej, los się odmienia i Dan powraca na łono gminy.
Trzeci z bohaterów, Tim Hogan, to właśnie przyczyna zesłania przez ojca Doborhy do  innej rodziny żydowskiej. Tim szuka celu życia na łonie kościoła katolickiego. Kocha Boga i jemu chce poświecić swoje życie. Zanim zostanie księdzem odszukuje dziewczynę, która mieszka już w kibucu. Miłość odżywa na nowo. oboje zdają sobie sprawę, że jest to uczucie bez przyszłości. Po pięknych dwóch tygodniach spędzonych razem rozstają się. Tim przyjmuje świecenia kapłańskie i od tej pory  pnie się coraz wyżej w hierarchii kościelnej. 
Serce Tima jest jednak rozdarte. Kocha Boga i Deborhę.
Co zrobi? czy biskup kościoła może porzucić stan kapłaństwa dla wielkiej miłości? 
Książka jest piękna. Aż żal, że się tak szybko skończyła.
Polecam, polecam, polecam !!!! 

Segal Erich : Akty prawne. Warszawa : Albatros 2012, 510s.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

No jestem ciekawa jaki jest finał a także dlaczego tak bardzo Ci się książka podobała? Może kiedyś się dowiem:)

Elżbieta Mirosława pisze...

Ta książka, w formie audiobooka, podbiła moje serce.
Nie wiedziałam prawie nic o obyczajach, zachowaniach,sposobach świętowania, ślubach....w rodzinach żydowskich.Nie przypuszczalam jak wiele z obyczajów przeniknęło do naszej chrześcijańskiej obyczajowości.Przypuszczam,że bardzo wielu ludzi wciąż nie wie tego.Czytam wszystkie ksiażki Segala. Nie ma zawodu.Czas na nie oddany jest kształcący - poznaję kulturę różnych narodów i niezwykłą wrażliwość bohaterów tego pisarza.

Miło Cię poznać.Takie książki,jak ta powieść, czytają znawcy dobrej literatury.

mpoppins pisze...

Dotychczas przeczytałam tylko te książkę Segala. Zaintrygowałaś mnie, wiec muszę poszukać innych jego powieści. Kultura żydowska jest bardzo bogata, a nasze światy zazębiają się :)) Witaj na moim blogu, miło, ze jesteś

Domki nad morzem Balfala pisze...

Kiedyś sporządziłam wykaz 10 książek mojego życia, dzisiaj - po przeczytaniu tej pozycji, wiem że uległaby zmianie, bo ta książka znalazłaby się na pewno na mojej liście, zaraz po moim ukochanym Historyku (którego przeczytanie, tak na marginesie, bardzo polecam). Uwielbiam książki, które dają radość czytania i jednocześnie wzbogacają nasza wiedzę.

Prześlij komentarz