RSS

niedziela, 6 lutego 2011

"Ratownik"James Patterson


Piękna plaża, słońce Floryda Palm Beach.
Jak okiem sięgnąć wszędzie długonogie, opalone dziewczyny ubrane w skąpe stroje kąpielowe.
Taki widok miał codziennie Ned Kelly -ratownik z Bostonu.
Z legendarnym irlandzkim złoczyńcą łączyło go tylko nazwisko. Życie nie rozpieszczało bohatera tej powieści. Pochodził z biednej i patologicznej rodziny. Matka, wspaniała kobieta wychowywała właściwie samotnie trzech synów, bo ojciec w domu był rzadkim gościem, więcej czasu spędzał w wiezieniu niż na wolności.
Nedowi zawsze było pod górkę, ale udało mu się skończyć studia, przez pewien czas uczył w szkole. Niestety jedna z uczennic oskarżyła go o molestowanie i Ned pożegnał się ze szkolnictwem. Nie wrócił do tego zajęcia nawet, gdy dziewczyna przyznała się, że go niesłusznie oskarżyła. Spakował swoje rzeczy i wyprowadził się na Florydę, gdzie był ratownikiem, a oprócz tego czyścił basen faceta, u którego wynajmował pokój.
Chłopak miał większe ambicje, i zdawał sobie sprawę, że takim zajęciem nie zarobi na swoją przyszłość.
Patrzył z lekką zazdrością na te wszystkie bogate dziewczyny i nawet nie marzył, aby którąś bliżej poznać.
Dał się skusić wizją miliona dolarów i wspólnie z przyjaciółmi mieli ukraść z jednej z tych ogromnych rezydencji obrazy Picassa, Cezane'a i Pollocka warte 60 milionów dolarów. Ned miał tylko odwrócić uwagę policji wywołując fałszywe alarmy w okolicznych domach. W dniu napadu poznał Tess, dziewczynę z grona tych nieosiągalnych. Zaiskrzyło miedzy nimi do tego stopnia, że natychmiast zaczęli snuć wspólne plany.Nazajutrz, Ned bogatszy o milion dolarów chciał wyjechać z Tess i zapewnić jej dostatnie życie. Tylko jeszcze trzeba dokonać kradzieży.Swoją część "pracy" chłopak wykonał w 100%, reszta miała wejść do wskazanego domu. I weszli, ale obrazów już nie było.  Ktoś ich ubiegł, a później wszystkich zamordował. W tym samym dniu, po rozstaniu z chłopakiem zostaje zamordowana Tess.
Wszystkie ścieżki prowadzą do Ned'a. Chłopak ucieka i swoimi kanałami próbuje dociec prawdy. Ściga go cała policja, FBI z agentką Ellie na czele. Ellie jest specjalistką od skradzionych dzieł sztuki. Wszyscy traktują ją z przymrużeniem oka, ale to ona znajduje dowody na miejscach zbrodni świadczące o tym, że morderstwa są powiązane z kradzieżą. Kto tak naprawdę ukradł obrazy i właściwie ile zginęło dzieł sztuki, kim jest tajemniczy Gatchet, Patterson zdradza stopniowo, dawkuje jak zwykle on, emocje. W niewinność Ned'a wierzy tylko jego matka, brat, który też zostaje zamordowany i ... agentka Ellie, która pomaga uciekinierowi narażając się w ten sposób na utratę pracy i złamanie kariery.
Książkę czyta się bardzo szybko, Patterson ma bardzo lekkie pióro. W jego książkach kartki przewracają się same. I chociaż wolę jego książki z Aexem Crossem, to ta również jest warta przeczytania

“Portrait of Dr. Gachet” - Vincent Van Gogh (Portret Dr Gachet)
Patterson James, Gross Andrew : Ratownik. Warszawa : Albatros, 2006, 366s.

6 komentarze:

MONIKA SJOHOLM pisze...

Lubie takie lektury, zapisałam na dłuuuuuuugą listę pamieci..;)

mpoppins pisze...

Monika: Ja już zrobiłam specjalny folder w komputerze, bo przestaję ogarniać tą ogromną ilość tytułów

Anonimowy pisze...

Patterson jest tak popularny a ja się jeszcze z nim nie zetknęłam .
Do ogarniania tytułów polecam ,sama korzystam : http://lubimyczytac.pl/

mpoppins pisze...

Owszem znany, ale ja go znam głównie z thrillerów, a on pisał również takie babskie książki. Mnie udało się przeczytać tylko jedną "Pamiętnik pisany miłością" http://wwwmojblogmpoppins.blogspot.com/2010/07/pamietnik-pisany-mioscia-james.html

Anonimowy pisze...

Muszę kiedyś ją zdobyć , wiele o niej słyszałam , no i ten fragment książki który cytujesz , robi niesamowite wrażenie !

mpoppins pisze...

Prawda, że ładny ten kawałek ??:))

Prześlij komentarz