RSS

czwartek, 28 maja 2015

"Czarne skrzydła" Sue Monk Kidd

Ameryka, kraj mlekiem i miodem płynący. Kraj wolnych, szczęśliwych ludzi, gdzie ponad wszystko przestrzega się praw człowieka.
XIX wiek, w którym osadzona jest fabuła powieści to hańbiący okres w życiu Ameryki, bo powiedzieć "wstyd" to za mało jeśli chodzi o niewolnictwo. To największa hańba ludzkości. 
Bohaterkami książki są dwie kobiety Sarah, jedno z dziesięciorga dzieci sędziego Sądu Najwyższego i Szelma, czarnoskóra niewolnica.
Sara na jedenaste urodziny otrzymuje osobliwy prezent, owinięta w kolorowe wstążki małą niewolnicę, właśnie Szelmę zwaną Hettą.Dziewczynka nie chce przyjąć prezentu, lecz rodzice nie chcą o tym słyszeć. Pod osłoną nocy kopiuje więc pismo ojca, w którym uwalnia Szelmę. Ktoś jednak podarł ten dokument.
Sarah jest inna od wszystkich pozostałych dzieci państwa Grimke'. Marzy o rzeczy niemożliwej w tamtych czasach, chciałaby zostać prawnikiem. Jej bunt przeciwko okrutnemu traktowaniu przez matkę kilkunastu niewolników pracujących w ich gospodarstwie przysparza pani Grimke' wiele kłopotów. Dziewczyna będąc światkiem chłosty przestaje mówić na parę miesięcy, a gdy mowa powraca okazuje się, że Sara bardzo się jąka.
Sarah wyrasta na zbuntowaną, wg ówczesnych standardów, kobietę. Marzy o zniesieniu niewolnictwa, o nadaniu praw obywatelskich czarnoskórym. Szelma wychowywana przez swoją matkę buntowniczkę również marzy o wolności. Obie dziewczynki bardzo się ze sobą zaprzyjaźniają. Sarah uczy ją czytać i pisać, co z gruntu było zabronione. Obie ponoszą dotkliwą karę. To jednak nie osłabia ducha walki.
Gdy Sarah wyjeżdża z rodzinnego Południe do Ameryki Północnej i zostaje kwakierką, Hetty zostaje na gospodarstwie z innymi niewolnikami znosi upokorzenia ze strony pani Grimke' i innych białych.
Obie jednak marzą o wolnosci dla Szelmy. Czy im się uda tego dokonać ?
W powieści jest podwójna narracja. Wydarzenia widzimy patrząc okiem Sarah i Hetty - Szelmy. Przeżycia obu dają pełny obraz tych trudnych czasów. W czasie, gdy Sarah walczy z niewolnictwem przemawiając do ludzi mieszkająch na północy, Hetta przystępuje do spisku, który ma doprowadzić do buntu niewolników. Gdy Sarah rezygnuje z miłości na rzecz sprawy, Szelma szyje suknie dla pani, ponosi straszliwą kare za swoje zbuntowanie.
Cały obraz dopełniają tradycyjne obrzędy niewolników, które zapamiętali ze swojego kraju, które pielęgnują, by pamiętać, że kiedyś byli wolnymi ludźmi. 
Atutem książki są żywe, pełnokrwiste postaci. Zadufani w sobie biali, którzy uważają siebie za panów świata i myślący, czujący, kochający siebie nawzajem niewolnicy. Oni ponad wszystko pragną wolności. I jak powiedziała matka Szelmy " uciekniemy, albo umrzemy", są gotowi na wszystko. 
Tytułowe "Czarne skrzydła", tylko tego pragną i dzięki temu wewnętrznie czuli się wolni na długo przed faktycznym zniesieniem niewolnictwa.
Polecam książkę, podobnie jak przepiękne "Sekretne życie pszczół" 

Kidd Sue Monk : Czarne skrzydła. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014, 486s.

1 komentarze:

Unknown pisze...

Może sięgnę w wolnym czasie ;)
Zapraszam do mnie http://mysecretlife157.blogspot.com

Prześlij komentarz